2020 Online Entries Now Open

Posted on 10th February 2020 by Gary Mair | Secretary

Online entries now open for 2020 competitions

We are pleased to announce that our online entries for bands and drum majors are now open via our Online Entries page.

Any band who has not yet paid there 2020 fees can pay these along with their entries.

Gary Mair
Branch Secretary

Vale of Atholl Junior Contest Results

Posted on 20th January 2020 by Gary Mair | Secretary

45th Year Vale Of Atholl Pipe band Junior Competition Saturday 18th January 2020

Assisted by McCallum Bagpipes, Gordon Duncan Memorial Trust and Perth and Kinross Council.

Judges Piping :Andrew Frater, Bruce Hitchings, Derek Fraser and Iain McInnes. Drumming : Grant Edwards and Morven Walker.

Vale of Athol Solos
Piobaireachd under 15
1. Katie Duthie, Luncarty
2. Jamie Willbourn, Madderty
3. Annabel Charlton, Pitlochry

Piobaireachd 15-18
1. Archie Clark, Crieff
2. Lachlan Latto, Dundee
3. Fraser Robson, Broughty Ferry
4. Milly Fox, Crossgates
5. Cameron Stewart, Crieff
6. Brogan Townsley, Luncarty

March Under 15
1. Archie McNab, Methven
2. Annabel Charlton, Pitlochry
3. Brodie Barrie, Perth
4. Katie Duthie, Luncarty
5. Wallace Mackie, Madderty
6. Joshua Gordon, Carnoustie

MSR 15-18
1. Fraser Robson, Broughty Ferry
2. Cameron Stewart, Crieff
3. Archie Clark, Crieff
4. Milly Fox, Crossgates
5. Roddy Kilpatrick, Glenalmond
6. Lachlan Latto, Dundee

Jig Under 15
1. John William Brown, Luncarty
2. Archie McNab
3. Katie Duthie
4. Annabel Charlton
5. Wallace Mackie
6. James Henderson

Jig 15-18
1. Archie Clark
2. Fraser Robson
3. Brogan Townsley
4. Lachlan Latto
5. Milly Fox
6. Roddy Kilpatrick

Chanter 9yrs and under
1. Oliver Gordon, Carnoustie
2. Hamish Stephens, Blairgowrie
3. Mungo Stewart, Milnathort
4. Calum -James Bulloch, Crieff
5. Johnny Spinks, Auchterarder
6. Chloe Scougall, Madderty

Chanter 10 – 11 yrs
1. Finlay Liddle, Dundee
2. David Sands, Blairgowrie
3. Daniel McConnachie, Forfar
4. Gregor Murray, Ceres
5. Cailean Ness, Luncarty
6. Cairn Robb, Balgowan

Chanter 12-18 yrs
1. Andrew Peock, Trinity Gask
2. Harry Russell, Comrie
3. Millie McNab, Aberfeldy
4. Cameron Harrison, Balgowan
5. Easson Leitch, Pitlochry
6. =Millie Emma Kurakenko, Madderty
6. = Isla Rose Kurakenko, Madderty

Novice Piping 12 yrs and Under
1. Isla Fletcher, Aberfeldy
2. Angus Robson, Broughty Ferry
3. Daniel McLeod, Dundee
4. William Cuthill, Auchterhouse
5. Mitchell Clark, Dundee
6. Finlay Liddle, Dundee

Novice Piping 13-18yrs
1. Wallace Mackie, Madderty
2. Jamie Willbourn, Madderty
3. Jan van der Kuyl, Broughty Ferry
4. Alastair Leonard, Newport on Tay
5. Archie Ritchie, Gourdon
6. Sophie Cuthill, Auchterhouse

Drumming on Pad Under 12
1. Alfie Poutney, Coupar Angus
2. Adam Millar, Coupar Angus
3. Dylan Pitt, Abercairny
4. Minerva Moray Parker, Abercairny
5. Annie Peters, Trinity Gask

Drumming on Pad 12-18 yrs
1. Fiona Baldwin, Dundee
2. Courtney Hill, Scone

Novice side drumming
1. Cian McDonnell, Luncarty
2. Rohan Seenarine, Dundee
3. Jack Barr, Luncarty
4. Atholl Salmond, Methven
5. Rebecca McConnachie, Dundee
6. Alfie Poutney, Coupar Angus

Side Drumming March 18 and under
1. Daniel Waugh, Perth
2. Emily Hough. Ardler
3. Rebecca Mcconnachie

Side Drumming M.S.R. 18 and under
1. Tommi McAndrew, Laurencekirk
2. Joseph Charlton, Pitlochry

Novice Tenor Drumming
1. Oran Salmond, Methven

Tenor Drumming March 18 and under
1. Daniel Waugh, Perth
2. Tamasyn McAndrew, Laurencekirk

Tenor Drumming M.S.R. 18 and under
1. Flora McNab, Methven
2. Logan Shanto, Madderty

Special Prizes
Youngest Competitor Piping : Chloe Scougall
Youngest Competitor Drumming : Adam Millar
Most improve piper in the Vale of Atholl : Wallace Mackie
Most improved drummer in the Vale of Atholl : Flora McNab
Most outstanding prospect in the Vale of Atholl : Jamie Willbourn

Dress and Deportment
Pipers: 1. Katie Duthie 2. Archie McNab. 3. Brodie Barrie
Drummers : 1. Tommi McAndrew. 2. Daniel Waugh. 3. Atholl Salmond

Overall Champion Pipers
Champion Piper Under 15: Katie Duthie.
Runner up: Annabel Charlton

Champion Piper 15-18: Archie Clark
Runner Up: Fraser Robson

Vale of Atholl January 2020 Entry Form

Posted on 8th December 2019 by Gary Mair | Secretary

Junior Piping and Drumming Competition - 18th January 2020

The first branch event of 2020 will take place on Saturday 18th January 2020 at Pitlochry High School.

As our calendar is not yet ready for 2020 entry forms can be found by clicking here.

Closing date for entries: 10th January 2020

Page 1 of 6 2020 News 2019 Archive 2018 Archive 2017 Archive 2016 Archive 2015 Archive

Branch Dates

18 January 20Vale of Atholl Junior Solos
02 February 20Branch Meeting
29 February 20MacKenzie Caledonian
 Junior Solos
14 March 20RSPBA HQ AGM
15 March 20Branch Meeting
28 March 20For Info - L&B Solos
04 April 20Kingdom Thistle Solos
 incl WSD Qualifer
18 April 20Dundee Full & Mini Band
 and Trios
26 April 20Branch Meeting
17 May 20Dundee
23 May 20British Championships
07 June 20Markinch
13 June 20UK Championships
14 June 20Strathmore
20 June 20Lochore
27 June 20European Championships
04 July 20Thornton
25 July 20Scottish Championships
09 August 20Perth
14 August 20World Championships
15 August 20World Championships
04 October 20Branch Meeting
24 October 20World Solo Drumming
24 October 20Intl Tenor Drumming
01 November 20Annual General Meeting
13 December 20Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Gary Mair

Telephone:0771 7758 778
E-mail:

For all website news items and updates please also contact branch secretary using the details above


Social Media